Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa na łamach wydania przygotowanego specjalnie na Kongres FDI, który już wkrótce odbędzie się w Poznaniu. Zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska – nr P5 – gdzie będzie można zapoznać się z nowościami wydawniczymi, m.in. książką Uzupełnienia tymczasowe stosowane w protetyce stomatologicznej autorstwa Mariusza Prylińskiego i Teresy Sierpińskiej. Jest to jedyne dostępne opracowanie na temat prac tymczasowych opisane
od strony klinicznej i laboratoryjnej.
W bieżącym numerze odnajdą Państwo artykuły m.in. z zakresu współpracy na linii laboratorium – gabinet, które zaowocowały doskonałymi pracami. W dziale „Temat numeru” opisano rekonstrukcję dwóch siekaczy środkowych w przedniej części szczęki, z kolei w dziale „Technika dentystyczna” znajdą Państwo fotorelację
z wykonania protezy overdenture.
Zachęcam do lektury działu „Sprzęt i materiały”. Tym razem prezentujemy informacje na temat materiałów kompozytowych oraz ceramik – artykuł na temat ceramiki wzbogaca przegląd ceramik dostępnych na rynku.
Wśród tematów nie mogło zabraknąć także ortodoncji. Tym razem jest to przegląd uzupełnień protetycznych stosowanych w wieku rozwojowym. Artykuł wzbogaca materiał filmowy z zakresu wykonania płytki Schwarza.
Serdecznie zachęcam wszystkich techników dentystycznych do udziału w III edycji Międzynarodowego Kongresu Dent Group Academy, który odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Jest to jedna z niewielu okazji, aby w jednym miejscu
przez dwa dni podnosić swoje umiejętności w zespołach stomatologicznych (technicy dentystyczni, lekarze stomatolodzy oraz higienistki i asystentki stomatologiczne). Szczegóły na stronie www.kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Mimo dynamicznego rozwoju technologii CAD/CAM i szerokiego zastosowania uzupełnień pełnoceramicznych oraz na podbudowie z tlenku cyrkonu metalowo-porcelanowe prace protetyczne są obecnie najczęściej stosowane. Zapewniają one zadowalającą estetykę i znacznie większą wytrzymałość mechaniczną od uzupełnień pełnoceramicznych.
Ciągły rozwój implantoprotetyki pozwala w wielu przypadkach uniknąć uporczywych rozwiązań protetycznych, jakimi są protezy ruchome. Odcinek przedni, widoczny podczas mowy i mimiki twarzy, jest rejonem szczególnie trudnym w leczeniu, ze względu na mnogość czynników składających się na efekt końcowy. Przedstawiony został przypadek kliniczny leczenia implantoprotetycznego braków czterech zębów siecznych górnych przy niekorzystnych warunkach morfologicznych podłoża kostnego.
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie przypadku klinicznego, w którym zaplanowano protezę typu overdenture ze stabilizacją przy zastosowaniu standardowo frezowanej belki i jej „pasywacji” przez zastosowanie „elastycznego” systemu Seeger w celu znacznego polepszenia życia pacjenta.
Mechaniczne właściwości postaci tetragonalnej tlenku cyrkonu stabilizowanej itrem pozwalają na wykorzystanie tego materiału w wykonawstwie podbudów uzupełnień protetycznych. Zjawisko transformacji postaci tetragonalnej do mniej korzystnej postaci monocyklicznej zachodzi w chwili powstawania mikropęknięć oraz działania czynników uszkadzających.
Artykuł omawia specyfikę pracy z systemem CAM/CNC przy wykonawstwie prac protetycznych.
Artykuł opisuje wszczepienie implantów pacjentowi z bezzębiem oraz wykonanie dla niego frezowanej belki pod protezę akrylową.
Tematem artykułu są uzupełnienia protetyczne stosowane u pacjentów w wieku rozwojowym. Rozwinięte zostały takie terminy, jak: anodoncja, hipodoncja i oligodoncja, które oprócz przedwczesnej utraty zębów oraz urazów stanowią główną przyczynę protezowania pacjentów w wieku młodocianym. W artykule zawarto podziały uzupełnień protetycznych ze względu na wiek pacjenta i opis możliwości leczenia. Przedstawiono różne rodzaje uzupełnień protetycznych, zarówno ruchome, jak i stałe, które znajdują zastosowanie u dzieci.
Materiały kompozytowe są stosowane w stomatologii zachowawczej od lat 40. XX wieku. Obecnie materiały te to najpopularniejsze materiały stosowane w stomatologii. Lista wskazań do ich stosowania ciągle się wydłuża, a właściwości samych materiałów z roku na rok stają się coraz lepsze.
O tym, jak ważną sprawą jest wytworzenie właściwego połączenia pomiędzy ceramiką a metalem w przypadku stałych uzupełnień protetycznych, przekonał się każdy, kto choć raz spróbował wykonać koronę lub most w tej technice. Podczas ich długotrwałego użytkowania często dochodzi bowiem do delaminacji pomiędzy tymi dwoma tak różnymi materiałami (głównie poprzez odpryśnięcia ceramiki). Celem tego artykułu jest przedstawienie czytelnikowi najważniejszych informacji zawartych w specjalistycznej literaturze, które mają związek z właściwym połączeniem metalu i ceramiki.